Bijgewerkt op 21 augustus 2025
Een tijdje terug schreef ik hier hoe ik weer in de schrijfflow kwam en ook mijn ‘in de la liggende’ langere manuscript weer heb afgestoft. Daar heb ik nu een paar weken aan gewerkt en ik kan zeggen dat ik inmiddels een heel acceptabele tweede versie hiervan heb afgerond. Hoera!
Het heeft best lang geduurd. In de eigenschappen van het document zag ik dat ik het document al op 28 januari 2019 om 10.06 uur heb aangemaakt. Tijdens de NaNoWriMo van dat jaar (of misschien een jaar later) heb ik er flink aan geschreven. Later heb ik mezelf een deadline opgelegd van 10 april 2021. Maar toch kwam de klad erin.
En nu, in de zomer van 2025, kan ik eindelijk zeggen dat het er ligt: een afgerond manuscript. Ik heb er dus niet 6 jaar aan gewerkt, verre van dat, maar het heeft wel al die tijd ergens in mijn hoofd gezeten.
Wanneer is een boek af?
Nu is het altijd de vraag: wat is afgerond? En is een tweede versie ‘goed genoeg’? Wil je daarmee zeggen dat je een nieuw boek ‘af’ hebt?
Nee, dat nog niet. Maar wel dat het verhaal staat: dat er een kop en een staart aan zit en dat ik de grootste overbodige ballast inmiddels heb geschrapt. Het plot heb ik naar tevredenheid afgerond en ik heb het manuscript ook al een tweetal keren doorgenomen om het op scène- en zinsniveau te verbeteren.
Nu is dit niet mijn eerste manuscript, dus ik weet dat er nog best wel wat aan gesleuteld moet worden voordat het ‘publicabel’ is. De zogeheten puntjes op de i (en misschien ook nog wel wat meer).
Wat ik maar wil zeggen is: ik heb nu eindelijk een stevige versie waarmee ik naar buiten kan. Dit verhaal mag nu gelezen worden door proeflezers of door een redacteur, die ongetwijfeld nog met goede opbouwende kritiek komen.
Er is nog lang geen boek, dat klopt. Maar dat we zover gekomen zijn, is sowieso wel een feestje waard. Daar mag een drankje op gedronken worden, wat mij betreft.
Het is natuurlijk niet zo dat ik de afgelopen jaren niks meer geschreven heb. Ik heb juist véél geschreven, maar dat was voornamelijk heel ander werk. Commercieel schrijfwerk voor klanten, mijn blog en mijn nieuwsbrief, artikelen voor verschillende van mijn websites, schrijfwerk voor mijn cursus copywriting en wat kortere verhalen.
Dat is ook allemaal leuk om te doen, maar er gaat niets boven het afronden van een lijvig manuscript van nu zo’n 120.000 woorden, waarbij ik helemaal zelf heb kunnen verzinnen hoe het begint en hoe het eindigt. Dat is toch een prestatie waar ik best trots op ben.
Lees ook: hoeveel woorden heeft een boek?

Wat nu?
Ja, dat is de grote vraag. Het spreekt voor zich dat ik graag lezers wil voor dit verhaal, waarvan ik in alle bescheidenheid denk dat het het beste is dat ik tot nu toe heb geschreven.
In de afgelopen jaren heb ik enkele korte verhalen en novelles in eigen beheer gepubliceerd. Dat wil zeggen dat ik zelf voor uitgever van het verhaal heb gespeeld. De redactie, het ontwerpen van het omslag, de distributie via e-bookplatforms, ik deed het allemaal zelf.
Daarbij moet wel worden gezegd dat ik die verhalen uitsluitend als e-books heb uitgegeven. Als je een goed verhaal hebt, een sterke flaptekst en een aantrekkelijke cover dan kun je dat vrij makkelijk en snel zelf uploaden via een partij als Draft2Digital. Een dag later is je e-book dan verkrijgbaar in alle grote e-bookshops, zoals Bol, Kobo, Apple Books en de Google Play Store.
Het kan op die platforms vaak ook los: publiceren via Kobo Writing Life, Amazon en de Boeken-app van Apple, bijvoorbeeld. Dan heb je meer controle, maar kost het ook meer tijd als je bijvoorbeeld een versie wilt uploaden waar de foutjes uit zijn gehaald.
Zelf publiceren zou ik nu ook weer kunnen doen. Misschien doe ik dat uiteindelijk ook wel. Maar in eerste instantie ben ik op zoek naar een uitgever voor dit manuscript.
Waarom wil ik een uitgever?
In principe kan dit allemaal ook in eigen beheer, zelfs als je papieren boeken wilt hebben. Je kunt je boeken laten redigeren, drukken en distribueren, ook als je geen uitgever hebt. Zelf je boek publiceren is inmiddels ook veel geaccepteerder. In de publieke opinie hoeft het niet meer per se meer om slechte boeken te gaan, want ook veel gepubliceerde en ervaren schrijvers doen het op een zeker moment zelf.
En als je kijkt naar de royalty’s is dat ook wel logisch. Als je je boek via een uitgever publiceert, houd je er misschien zo’n 10 tot maximaal 25 procent van de verkoopprijs aan over. Via selfpubben kan dat makkelijk 70% zijn.
Maar aan de andere kant: zonder een goede distributie en marketing van je boek is het lastig om er een succes van te maken. Als selfpubber heb je hier zo ongeveer een dagtaak aan. En dan nog kan het zijn dat je pas ‘doorbreekt’ met je 12de boek.
Kortom: ik wil het toch weer via de route van een gerenommeerde uitgever proberen. Een kwaliteitsstempel, goede contacten in het ‘wereldje’ en meer mogelijkheden qua distributie en marketing. Zonder dat ik daar de komende maanden zelf al mijn tijd aan moet besteden.
Een uitgever die samen met mij de beste versie mogelijk ervan wil maken en ervoor gaat zorgen dat dit boek niet alleen in de webshops als e-book staat, maar ook in alle boekwinkels en bibliotheken verkrijgbaar is.
Ik wil het kortom weer wat groter aanpakken. Met redactierondes, correctierondes en persklaarmaakrondes en misschien wel een heuse boekpresentatie.
Hoe ga ik dat aanpakken?
Daar ben ik me nu in aan het verdiepen. Ik heb een dystopische thriller geschreven, die je ook best een psychologische thriller zou kunnen noemen. Het is in ieder geval wel een genre dat niet iedere uitgever ‘doet’. En dan is het met 120.000 woorden ook nog een vrij lijvig werk.
Helaas is het ook nog eens zo dat veel Nederlandse uitgevers hun handen niet meer willen branden aan werk dat van niet-BN’ers afkomstig is. Ze kiezen vaker voor safe en geven boeken uit dit zich al in het buitenland bewezen hebben. Of waarvan ze zeker weten dat het iets op gaat leveren (doordat de schrijver al grote bekendheid heeft, bijvoorbeeld).
Ik heb dus een uitgever nodig die net als ik gelooft in dit manuscript en die ervoor wil gaan. Natuurlijk heb ik een lijstje gemaakt met een aantal uitgeverijen. Sommige hebben een manuscriptenstop, andere nemen alleen op een specifiek moment in het jaar nieuwe manuscripten aan en andere zeggen zo’n 6 maanden nodig te hebben voor een oordeel.
Zomaar iets insturen en afwachten lijkt me niet de beste route. Daarom kom ik graag in contact met geïnteresseerden die me verder zouden kunnen helpen met dit verhaal.
Ken je een uitgever van thrillers, een redacteur, een literair agent of iemand anders die meer over mijn bingewaardige, nieuwe manuscript zou willen lezen? Laat het me dan weten! In dit stadium zijn alle tips van harte welkom.
Ik laat jullie weten hoe dit avontuur verdergaat!
Beeld boven: ChatGPT.